Parketlentės šiandien yra itin populiarios tarp interjero dizainerių bei apdailos specialistų: interjero dizaino leidiniai yra pilni fotografijų, kuriose įamžintos parketlentėmis klotos grindys, o apdailos prekių parduotuvėse – itin gausu šios grindų dangos pavyzdžių. Į namus jos įneša medienos teikiamos šilumos, o savo raštais sukuria elegancijos įspūdį. Taigi populiarumą parketlentės užsitarnavo dėl puikaus savo estetinių savybių bei praktiškumo santykio. Tiems, kurie domisi šia grindų danga bei ketina savo namus papuošti parketlentėmis, pateikiame informacinį gidą, kuris supažindins su jų definicija, priežiūra, atnaujinimu ir kitomis subtilybėmis.
Kas yra parketlentės, kokia buvo jų pradžia? Parketlentės, kaip grindų danga, atsirado Prancūzijoje apie 1600-tuosius metus. Jų populiarumas greitai išplito po visus pasiturinčiųjų namus Europoje. 1760-taisiais metais JAV valstijų prezidentas Tomas Džefersonas, po apsilankymo Prancūzijoje, išpopuliarino šią grindų dangą Jungtinėse Amerikos Valstijose. Parketlentės – tai sluoksniuota medinė grindų danga, paprastai susidedanti iš: storesnio tikros medienos viršutinio dėvimojo sluoksnio bei plonesnių apatinių sluoksnių, kurie yra pagaminti iš medienos faneros. Lietuvoje populiarios ąžuolinės, klevo, beržo, skroblo parketlentės. Ši grindų danga pasižymi ilgaamžiškumu, ekologiškumu bei yra atsparesnės drėgmei nei medinės grindys.
Kaip parketlentės susidoroja su drėgme? Parketlentės yra atsparesnės drėgmei bei šilumai nei medinės lentos, taip yra todėl, kad tarpeliai tarp parketlenčių nėra tokie dideli, todėl lentos negali smarkiai išsiplėsti. Parketlentės atsparesnės drėgmei už yprastą parketą, nes apatinis jų sluoksnis dažniausiai būna beržo fanera atspari drėgmei. Tačiau tai vistiek yra medinės grindys, todėl didelis vandens kiekiai gali joms pakenkti.
Parketlenčių užbaigtumas ir raštai. Pirkdami šią grindų dangą galite rinktis užbaigtas, alyva padengtas arba lakuotas parketlentes arba užbaigti jas patys savo pasirinktu būdu. Parketlentės iš kitų medinių grindų dangų išsiskiria savo natūraliai ir šiltai atrodančių užbaigimų įvairove, galite rinktis: sendintas, blukintas, matines, blizgias, su ryškiomis medienos rievėmis, glotniu paviršiumi ir t.t.. Taip pat turite galimybę rinktis iš daugybės spalvų ir jų atspalvių: nuo tamsių anglies spalvos iki itin šviesių, balintų parketlenčių. Kita žavi parketlenčių savybė – jomis sukuriami raštai, pavyzdžiui: 45 laipsnių eglutė (kitaip vadinama prancūziška eglutė) arba 90 laipsnių egltutė.
Parketlenčių valymas. Parketlentės – praktiška grindų danga, nereikalaujanti išskirtinės priežiūros. Kasdienei priežiūrai pakanka jas pravalyti siurbliu arba perbraukti nesmarkiai sudrėkintu grindų skuduru. Dėmėms valyti, galite įsigyti medinėms grindims skirtus valiklius su neaikštu pH. Nors parketlentės yra atsparesnės vandeniui nei medinės lentos, tačiau ant jų išpylus didesnį kiekį vandens, patariama greitai jį nusausinti išskyrus atvejus kai parketlentės yra lakuotos. Tačiau ir ant lakuotų parketlenčių pateke gausiai vandens, vanduo gali prasiskverbti į apatinius jos sluoksnius ir gali atklijuoti, išpūsti parketlentes nuo grindų paviršiaus. Viduje, prie lauko durų, būtinai patieskite kilimėlį, kad smėlis ir žvyras nepatektų ant grindų, nes tokio tipo purvas laikui bėgant gali pažeisti parketlenčių paviršių.
Parketlenčių atnaujinimas ir taisymas. Parketlentės – iš esmės yra kietosios medienos grindų danga, todėl jos gali būti atnaujinamos. Kuo storesnė parketlentė, tuo daugiau kartų ją galima atnaujinti. Paprastai tokią grindų dangą atnaujinti be vargo galima du / tris kartus, o tai reiškia, kad naujai atrodančiomis grindimis galėsite džiaugtis ilgus metus.
Jeigu parketlentės buvo alyvuotos, ta pačia spalva jas galima atnaujinti be didelio vargo. Užtenka tas vietas kurias norime peralyvuoti, reikia gerai išvalyti, išplauti ir pagal alyvos padengimo instrukciją jas naujai peralyvuoti. Yprastai alyvuojamos tos vietos kur buvo vaikštome, ten kur stovėjo baldai ar kiti daiktai tų vietų per naujo alyvuoti nebūtina, taigi alyvuotas grindis atsinaujinti galima gana paprastai nereikia išnešti baldų iš patalpų. Didelio intensyvumo vietose kaip pavyzdžiui oro uostuose dideli plotai alyvuotų parketlenčių takų žmonėms pereiti iš vieno perono į kita, laukiamieji ir kitos erdvės taipogi labai lengvai atnaujinamos alyva, nesustabdant oro uosto veiklos. Tiesiog viena atnaujinama grindų dalis yra užteveriama ir peralyvuojama. Jai pilnai išdžiuvus maždaug po 12 valandų analogišku principu sukeičiamos dangos dalys ir atnaujinamos kitos dangų dalys. Tokiu principu stabdyti oro uosto veiklos nėra būtinybės.
Visiškai yra kitaip su lakuotom parketlentėm. Norint atnaujinti lakuotas paketlentes reikia pilnai išnešti visus esančius daiktus nuo grindų, jas visas nušlifuoti ir tik data per naujo perlakuoti. Toks atnaujinimo būdas gana komplikuotas, nes reikia išnešti visus daiktus, šlifuojant keliamos dulkės, lakuoti reikia irgi gana preciziškai, o galiausiai užbaigus visus darbus reikia vėl atgal sunešti visus daiktus.
Jeigu reiktu perlakuoti ankščiau minėtame oro uoste parketlentes, reikėtu pilnai stabdyti oro uosto patalpų naudojimą, kas yra labai nepatogu ir neekonomiška.
Nuotraukos cavaliofloors, DesignSponge, ipf, iqosa, Nando Djurović, plastolux, valscrapbook.