Tapetų įvairovė

Tapetai dėl savo tekstūros, raštų ir medžiagiškumo suteikia erdvėms daugiau jaukumo ir gali jas vizualiai pakeisti – praplėsti, paaukštinti. Kartu tai greitas ir nesudėtingas būdas atnaujinti namus. Užtenka tapetais išklijuoti vieną pasirinktą sieną, o kitas palikti nudažytas vienspalviais dažais, ir to užteks kambario interjerui suteikti visai kitą charakterį. Kadangi tapetų pasirinkimas yra itin platus, norint pasirinkti estetiškus ir tinkamus tapetus, reikėtų pasitarti su interjero dizaineriu ar kitu specialistu, kuris galėtų paaiškinti tapetų dizaino, spalvų poveikį erdvei, taip pat galėtų nurodyti jums reikalingą tapetų kiekį.

Yra daugybė tapetų rūšių:

  • popieriniai tapetai – gan ploni tapetai, kurie turi patraukliai atrodantį matinį paviršių. Nors šiandien tokie tapetai yra mažiau populiarūs, nei tvirti viniliniai tapetai, jie yra vertinami žmonių, kurie domisi ekologija;
  • viniliniai tapetai – patvarūs ir valomi tapetai. Tokie tapetai yra ypatingi tuo, kad jie yra tinkami naudoti ir padidėjusią drėgmę turinčiose erdvėse, tokiose, kaip: virtuvė bei vonia;
  • neaustinio pluošto tapetai (kitaip vadinamas flizelinas, “non woven”) – tapetai, kurie yra populiarus dėl savo patvarumo ir lengvo klijavimo. Tokius tapetus galima ne tik lengvai užklijuoti ant sienos, bet ir atklijuoti.
  • netradiciniai tapetai: tekstūriniai, dažomi, foto-tapetai – tokie netradiciniai tapetai puikiai tinka žmonėms kurie ieško išskirtinio dizaino sprendimų. Tekstūriški ir dažomi tapetai gali būti su įmantriomis tekstūriškomisdetalėmis, kurios interjerui suteikia gilumo. Foto-tapetai – vizualus būdas perteikti savo pomėgius bei aistras ant sienų (pavyzdžiui: foto-tapetai su pasaulio žemėlapiu puikiai tiks namuose, kuriuose gyveną žmonės dievinantys keliones).

Tapetų raštų bei spalvų poveikis erdvei

  • Spalva – spalva turi galią sukurti atitinkamą kambario nuotaiką, todėl nekeista, kad renkantis tapetus, šis jų apektas turi didelę svarbą. Specialistai pataria rinktis šviesius, šaltų atspalvių tapetus, jeigu norite sukurti įspūdi, kad erdvė yra didesnė ir lubos yra aukštesnės nei yra iš tikrųjų. Šviesūs šalti atspalviai kuria ramią ir harmoningą erdvę, o ryškūs atspalviai – atrodo charakteringai ir dramatiškai. Šilti atspalviai (raudonos, geltonos, oranžinės atspalviai) – puikiai atspindi savo pavadinimą – jie šildo erdvę, suteikia papildomos energijos.
  • Šviesos atspindėjimas. Erdvėje, kurioje trūksta natūralios šviesos, tinka tapetai, kurie atspindi šviesą, taip suteikdami erdvei papildomos šviesos. Šviesą gerai atspindi tapetai turintys metalo blizgesio. Mažai ir tamsiai erdvei ne itin tinka tekstūriški tapetai, nes lygaus paviršiaus tapetai geriau atspindi šviesą. Kambaryje, kuriame yra nedaug šviesos, nepatariama rinktis tamsių tapetų, nes tamsios spalvos sugeria šviesą, todėl kambarys gali atrodyti mažesnis nei iš tiesų yra.
  • Tekstūriškų tapetų išnaudojimas sienų trūkumams paslėpti. Tekstūriški tapetai puikiai gali padėti susitvarkyti su ne itin gražiomis ir lygiomis sienomis. Jie veikia kaip tam tikras nelygių sienų kamufliažas. Sienų trūkumams paslėpti gali ne tik tekstūriški dažomi tapetai, stiklo pluošto tapetai, bet ir viniliniai tapetai kurie imituoja tekstūrą: akmenį, marmurą, medieną, gyvūno odą ar kailį. Tokie tapetai, dėl juose atvaizduotos tekstūros, padeda paslėpti sienoje esančius trūkumus. Taip pat galima išmėginti prabangius, natūralaus pluošto tapetus, kurie dėl savo sudėties yra gan tekstūriški.

Geros kokybės tapetai nebijo ultravioletinių spindulių ir neblunka, o prastos kokybės, pigūs tapetai greitai blunka, lengvai susitepa. Lengviausiai prižiūrimi ir plaunami yra neaustinio pluošto ar viniliniai tapetai.

Tapetų klijavimo subtilybės ir niuansai

Tapetai skiriasi ne tik medžiagiškumu, bet ir klijavimo būdais. Klijai tepami ir ant sienos, ir ant tapeto arba tik ant sienos. Pasitaiko tapetų, kurie yra iškart padengti klijais, todėl papildomai jų tepti klijais nebereikia.

Išsirinkus tinkamus tapetus svarbu, atsižvelgianti į rašto sudėtingumą ir galimybę jį jungti, teisingai suskaičiuoti kiek tapetų rulonų prireiks. Nepamirštant durų, langų, rozečių užimamo ploto. Patartina turėti truputi daugiau tapetų nenumatytiems atvejams.

Kad neapsiriktumėte skaičiuodami, šiandien internete galite rasti specialias skaičiuokles, kurios šį darbą gali atlikti už jus. Nusprendus reikiamą tapetų skaičių apskaičiuoti savo jėgomis, be tapetų rulono ilgio ir pločio, labai svarbus matavimo matas yra – rašto atsikartojimas. Pagal rašto atsikartojimą tapetai yra skirstomi į: derinamus ir nederinamus tapetus. Jei tapetai yra derinami, tai reiškia, kad klijuojant tapetus reiks nukirpti dalį tapetų tam, kad raštas gražiai ir tvarkingai atsikartotų ant sienos (tokių tapetų klijavimas yra sudėtingesnis už nederinamų tapetų klijavimą, tačiau galima džiaugtis neįtikėtina raštų įvairove). Nederinami tapetai – tokie tapetai, kurių raštas neatskartoja, o tai reiškia, kad skaičiuojant jums reikiamą tapetų kiekį, nereiks naudoti rašto atsikartojimo matmens (tokių tapetų prireikia mažiau nei derinamų tapetų, nes klijuojant juos ant sienų lieka mažiau nepanaudotų atraižų).

Prieš klijuojant tapetus sienos turi būti sausos, lygios ir švarios. Senus tapetus reikia pašalinti, sudrėkinus juos karštu vandeniu. Klijais dažytas sienas reikia nuplauti vandeniu. Tinkuotas sienas – nugruntuoti ir išlyginti, o emulsiniais dažais dažytų sienų valyti nebūtina, bet geriausia prieš klijuojant, emulsinius dažus šiek tiek pašiaušti, pašiurkštinti, kad nebūtų blizgūs ir tapetai geriau prie jų prisiklijuotų.

Patariama, kad kambaryje, kurio sienos bus klijuojamos tapetai, būtų išjungta elektra. Tai saugumo užtikrinimui reikalingas žingsnis (todėl, kad prieš pradedant tapetuoti, reiks nuimti šviestuvų jungiklius bei elektros lizdų dangtelius).

Tapetų klijavimo procese itin svarbi dalis – tinkami klijai. Dėl tinkamiausių klijų, rekomendacijų prašykite tapetais prekiaujančioje įstaigoje, jeigu tapetus pirkote internetu, dažnai ant jūsų namus pasiekusių tapetų pakuotės galima rasti instrukciją su klijavimo patarimais ir nurodymais. Įsigiję tapetų klijus pagal rekomendacijas, įsigilinkite į jų naudojimo nurodymus nurodytus ant etiketės, ten rasite visą reikalingą informaciją apie: tinkamą klijų ir vandens santykį, klijų įsigėrimo laiką ir t.t..

SUŽINOKITE KAINĄ