Šiandien, kai pokyčiai mus supančioje aplinkoje yra itin ryškus, privalome gerai jausti ir suvokti ekologiškumo svarbą. Nusprendę užsiimti ekologiškų namų statybomis, saugosite ne tik savo sveikatą, gamtą, bet ir susikursite energiją bei pinigus taupančią namų erdvę. Šiandien priimtas sprendimas įgyvendinti „žalių“ namų koncepciją, jums padės skleisti pozityvią žinutę, kurią galėsite perduoti savo šeimai, draugams bei pažįstamiems. Specialistai siūlo statyti ekologiškus namus dėl daugelio priežasčių, galime išskirti kelias pagrindines: mažesnės mėnesinės sąskaitos; galimybė leisti pinigus malonesniems dalykams (kelionėms, renginiams, vakarienėms restoranuose); anglies dioksido išmetimo sumažinimas; pozityvios žinutės skleidimas. Pateikiame keletą sumanių ekologiškų namų statybos darbų idėjų.
1. Lokacija. Prieš pradėdami naujo ekologiško namo statybą, turite numatyti kelis žingsnius į priekį. Rinkdamiesi namo lokaciją, atsižvelkite į kurią pusę šis bus atsisukęs, venkite vakarinės pusės, nes tokiuose namuose bus šalčiau ir pateks nedaug natūralios dienos šviesos. Renkantis sklypą namo statybai tai pat atkreipkite dėmesį ar šalia yra maisto parduotuvės arba viešojo transporto sustojimai, kad nereikėtų kiekvieną karta į parduotuvę vykti mašina.
2. Mažesnis lygu ekologiškesnis, ekonomiškesnis. Garai pasverkite kiek iš tiesų jums reikės erdvės, kad jaustumėtės patogiai. Ekologiškų namų statybų pasaulyje populiarus posakis „mažiau yra geriau“ arba „mažiau yra daugiau“. Didelio namo šildymas arba atvėsinimas kainuoja didelius pinigus, todėl patariame rinktis rentabilų variantą.
3. Energiją tausojančios priemonės bei įranga. Rinkitės įrangą bei priemones pažymėtas ženklu „Energy star“ , A++, ar kitu patikimu ir aplinkos apsaugos organizacijos patvirtintu ženklu, kuris nurodo, kad renkatės įrangą, kuri yra energiją tausojanti.
4. Tinkama izoliacija. Užsiimant „žalių“ namų statymu, tinkama izoliacija, sulaikanti šilumą yra viena svarbiausių užduočių. Dažnai net 50% jūsų namų sunaudojamos energijos yra skirta namo šildymui arba atvėsinimui, tad labai svarbu, kad namuose nebūtų orui pralaidžių vietų aplink langus ar duris.
5. Sumažinti, pakartotinai panaudoti, perdirbti. Ekologiškumas yra tam tikra filosofija, tad tokio namo statybose reikia naudotis ekologiškumo principais. Sumažinti namo statybai naudojamas neekologiškas medžiagas, pakartotinai panaudoti medžiagas iš jūsų senų namų arba rinktis medžiagas pažymėtas perdirbimo ženklu.
6. Išbandykite saulės kolektorius. Saulės energija – švari ir atsinaujinanti. Saulės kolektoriai tiks žmonėms, kurie trokšta panaudoti mums gamtos siūlomus energijos šaltinius. Statomo namo lokacija ir būdas, kuriuo yra sukonstruotas kolektorius nulemia, kiek energijos bus pagaminama. Saulės kolektoriai nėra pigūs, tačiau labai ekologiški ir laikui bėgant atsiperkantys.
7. Langai su energijos vartojimo efektyvumo ženklu. Naujo ekologiško namo statybose labai svarbus elementas yra langai. Rinkitės langus su ekologiškumo garantija. Šiandien galite rinktis jau anksčiau minėto ženklo langus, kurie yra pirmaujantys energijos suvartojimo efektyvumo kategorijoje.
8. Nežalingas aplinkai ir energiją tausojantis apšvietimas. Ekologiškiems namas patariama rinktis LED arba CFL apšvietimą. Šio tipo lemputės kainuoja brangiau nei paprastos, bet jos taupo energiją bei atlieka savo darbą kur kas ilgiau.
9. Programuojamas termostatas. Kaip jau minėjome anksčiau, beveik 50% namo išlaidų yra susijusios su šildymu arba vėsinimu. Statant ekologišką namą, patariama rinktis programuojamą termostatą, kuris padės sutaupyti. Galėsite jį programuoti pagal savo poreikius. Yra nustatyta, kad žiemą nustačius termostatą vienu laipsniu žemiau, galima sutaupyti apie 3-5% jūsų energijos sąskaitos.
10. Efektyvus landšaftas. Landšaftas taip pat gali prisidėti prie ekologiškų namų statybos darbų. Pavyzdžiui: medžių buvimas arba sodinimas pietinėje bei vakarinėje namo pusėje vasaros mėnesiais suteiks malonų pavėsį, o žiemą, lapams nukritus, į namus pateks šiltos saulės šviesos.
Nuotraukos balanceassociates, Brit Morin, Design Milk, greenwerkspro, pofidik, trendhunter.